Teknoloji

TikTok Nedir? Nasıl Hesap Açılır? TikTok Fenomeni Nasıl Olunur?

Tüm dünyayı kasıp kavuran TikTok nedir? Ne işe yarar? TikTok hesabı nasıl açılır? TikTok, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biridir. 60 saniyelik video yayınları yapılmasını sağlayan uygulama, bir milyardan fazla kullanıcısıyla yüzlerce ülkede kullanılıyor. TikTok, Çin menşeili bir uygulama olup eğlenceli videoların, ilgi çekici video edit’lerinin, kliplerin, mizah videolarının, dans videolarının, dublaj ve montaj videolarının yayınlandığı dinamiği yüksek bir içerik yayınına sahiptir.

TikTok hesabı açma şansına sahip olanlar, platform üzerinden birbirlerini takip edebiliyorlar. Takipçi modülünün olması uygulamada her hesabın kendi kitlesini oluşturmasına izin veriyor. TikTok canlı yayın açma özelliğiyle birlikte kullanıcılar, takipçileriyle anbean yayın yapabiliyor. Peki, TikTok nasıl bu kadar popüler oldu? Küçükten büyüğe herkesin kullanıcısı olduğu TikTok, kişilere temelde eğlenceli vakit geçirme imkânı sunuyor, canlı yayınlarla ise para kazanma şansı veriyor. Uygulamada dikkat çekici video edit’leri ve yayınları yapanlar kısa sürede geniş kitlelere ulaşıyor, kemik kitlesini oluşturarak para kazanmaya başlıyor.

TikTok Nedir? Nasıl Hesap Açılır? TikTok Fenomeni Nasıl Olunur?

TikTok para kazanma özelliğiyle eğlenceyi bir arada sunduğu için 7’den 77’ye herkes uygulamada kendine yer edinmeye başladı. Uygulama çok yönlü özelliğiyle, videolarındaki geçişleriyle Instagram’da da çok aktif paylaşılıyor. TikTok öylesine popüler bir hale geldi ki Instagram Reels özelliğiyle aslında TikTok uygulamasından biraz kopya çekmiş haline düştü.

TikTok Kayıt Olma ve Hesap Silme İşlemi

TikTok hesabı açmak için uygulamayı telefona indirmek yeterli oluyor. Telefona indirdikten sonra uygulamayı açıp “üye ol” butonuna basmak ve gerekli bilgileri doldurmak şart. Bu bilgiler ışığında TikTok sizin için yeni bir hesap oluşturur, böylelikle hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

TikTok hesap silme ise yine uygulama üzerinden gerçekleştiriliyor. Sağ altta yer alan Profil > sağ üstteki 3 satırlı simge > Hesabını Yönet > Hesabı Sil. Bu talimat doğrultusunda TikTok hesap kapatma işlemi tamamlanıyor.

Tiktok İle Nasıl Para Kazanılır

TikTok Fenomenliği: TikTok ile Nasıl Para Kazanılır?

TikTok ile ilgili en cezbedici özellik şüphesiz TikTok’tan para kazanma özelliği. Bu özellik sayesinde bilinçli bir içerik yayınıyla hedef kitlesini büyüten ve ciddi gelir elde eden hesaplar olduğu biliniyor. Her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi TikTok da kendi fenomenlerini doğuruyor. TikTok hesabı olan fenomenlere genellikle “TikToker” deniliyor. Peki, TikTok’tan nasıl para kazanılır? TikTok’ta para kazanmak için kaç takipçi gerekir?

TikTok’ta para kazanmak için öncelikle 1000 takipçi sınırını aşmak gerekiyor. Bu sınırı aşanlar TikTok üzerinden yayın ya da kurgu paylaşımlarla sponsor kazanıyorlar, ücretli iş birlikleri ile para kazanabiliyorlar. TikTok izlenme ve beğenilere göre kullanıcılara para ödemesi yapıyor. Buna göre her 1000 (bin) izlenme 1 Dolar kazandırıyor. Kaliteli, ilgi çekici içerik üreticileri kısa sürede bir milyon izlenmeye ulaşarak her paylaşımdan 1000 Dolar gelir elde edebiliyor. TikTok izlenme gelirinden %20 komisyon kesintisi yapıyor, kalanı ise kullanıcı hesabına aktarıyor.

Öte yandan yine uygulama canlı yayınlarda bağış karşılığında TikToker’lara para kazandırıyor. Bu bağışlar yayını izleyenlerin emoji göndermesiyle gerçekleşiyor. Her emoji aslında maddi bir karşılığa sahip oluyor, gönderim sağlandıkça para kazanılıyor. TikTok’ta para kazanmanın bir diğer yolu da hesap satışı yapmaktan geçiyor. Yüksek takipçi sayısına ulaşan hesaplar satışa çıkarılıyor, ciddi rakamlarla satılıyor. 

@cemresolmaz

Tam ezberleyemedim dansı ama neyse

♬ Old Town Road – Тот самый Вовка🥕

TikTok ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Çinlilerin tasarlayıp dünyaya yaydığı TikTok uygulamasına dair en merak edilen sorular ve yanıtları şöyle;

Nasıl TikTok üreticisi olunur?

TikTok hesabı açıp belli bir içerik programı ve yayın düzeniyle içerik üreticisi olabilirsiniz. İçerik üreticileri her gün ya da her hafta düzenli, konseptine uygun içerikler paylaşarak hedef kitle oluşturuyor.

TikTok güvenli mi?

TikTok tüm uygulamalar gibi doğru ve kontrollü kullanıldığı sürece güvenilir bir uygulamadır.

TikTok’ta bir video tamamen silinir mi?

TikTok’ta paylaştığınız bir videoyu sonradan sildiğinizde bu videonun tamamen silinemeyeceğini görebilirsiniz. Paylaşılan bir video yüzlerce, binlerce TikToker tarafından yeniden paylaşabilir, platformda dolaşıma çıkabilir.

TikTok’ta yaş sınırı var mı?

Uygulama 13+ yaş sınırına sahiptir. Ancak ülkemizde ve dünyada daha küçük yaş gruplarının dahi uygulamayı aktif kullandığını görmek mümkün.

TikTok çocuklar için uygun mu?

TikTok 13+ yaş sınırına sahip bir uygulamadır. Bu yaşın altındakiler için önerilen bir uygulama değildir. 13 yaşın üstündeki çocuklar için ise ebeveyn kontrolünde sınırlı sürede kullanım olduğu sürece uygundur. Uygulama ayarlarından “Aile eşleşmesi modu” ile TikTok’u çocuklar için daha uygun ve filtreli hale getirmek mümkün. Uzmanların çocuklarda TikTok bağımlılığına dikkat çektiğini belirtmek isteriz.

Resmi TikTok Uygulama İndirme Linkleri

Play Store İndirme Linki: İndirmek İçin Tıklayın.

App Store İndirme Linki: İndirmek İçin Tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize Destek Olmak Ve Daha Fazla Haber İçeriğini Görmek İçin Lütfen Reklam Engelliyiciyi Kapatın 😔