in ,

Mario Levi Hayatını Kaybetti

Mario Levi
Mario Levi

Yazar ve iletişim eğitmeni Mario Levi 66 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Türk edebiyat yazarı olan Mario Levi’nin hayatını kaybetmesinin ardından birçok kişi hayatı ve kariyeri hakkında bilgileri araştırmaya başladı. Peki, Mario Levi kimdir? İşte detaylar…

Büyük bir İstanbul aşığı olmasıyla tanınan Levi’nin ölüm haberi Buart Art Sanat Atölyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla duyuruldu. Paylaşımda, “Canım hocamız, edebiyatımızın duygulu ve güçlü kalemi, eşsiz insan, bir tanemiz Mario Levi’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Edebiyata, bizlere kattıkları için minnettarız. Tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullanıldı. 

”En derin vatanım Türkçedir”

“İstanbul Bir Masaldı”, “En Güzel Aşk Hikayemiz”, “Bir Şehre Gidememek”, “Lunapark Kapandı” ve “Size Pandispanya Yaptım” dahil birçok esere imza atan Levi, Türkçe’ye sevgisini şöyle ifade etmişti:

“Fransızca yazabilirdim. Yazsaydım da işim çok kolaylaşırdı bir dünya yazarı olmak açısından. Bunu tercih etmedim. Zor yolu seçtim belki ama kendi doğallığı içinde gelişti bu. Çünkü çocukken sokakta hangi dilde top oynamışsan, gençken hangi dilde ilk aşkını yaşamışsan, çok kızdığında hangi dilde sövmek geliyorsa içinden, o dil senin dilindir ve o dil Türkçeydi. O sebepledir ki, kendime hep şunu söylüyorum, benim en derin vatanım Türkçedir.”

“İstanbul bana her yönüyle ilham kaynağı oldu’’

‘İstanbul Bir Masaldı’, ‘En Güzel Aşk Hikayemiz’, ‘Bir Şehre Gidememek’, ‘Lunapark Kapandı’ ve ‘Size Pandispanya Yaptım’ adlı kitapların da aralarında bulunduğu birçok esere imza atan yazar Levi, 3 yıl önce verdiği röportajda, “İstanbul her zaman benim için bir ilham kaynağı oldu. Kötüsüyle de ilham kaynağı oldu. İstanbul aslında neresinden bakarsanız bakın yaşanması kolay olmayan, hatta yaşanması zor bir şehir. Tarihin bıraktığı izler yüzünden de öyle, bugün açısından da öyle” demişti.

Mario Levi Kimdir?

1957 yılında İstanbul’da doğan Yahudi asıllı yazar Saint Michel Fransız Lisesi’nden ve İstanbul Üniversitesi Fransız ve Filolojisi’nden mezun oldu. İlk öyküsünü 1975 yılında yazan Levi 1984 yılından itibaren Hokka dergisi, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Dergi, Stüdyo İmge, Gösteri, Milliyet Sanat, Argos ve Oksijen gibi gazete ve dergilerde yazılar yazdı.

Mario Levi, yazarlığın yanı sıra Fransızca öğretmenliği, ithalatçılık, gazetecilik, radyo programcılığı, reklam yazarlığı gibi işlerde de çalıştı. Levi aynı zamanda uzun yıllardır yazarlık atölyelerinde yazarlık ve yaratıcı yazarlık dersleri de vermişti. İstanbul aşığı yazar 66 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Daha fazla gündem haberi için tıklayın.