in ,

Başak Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İçin Adaylık Başvurusunda Bulundu

Cezaevinde olan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için resmi başvuru yaptığı öne sürülmüştü. DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Başak Demirtaş’ın İstanbul adaylığı için resmi başvuru yapılmadığını açıkladı. DEM Parti İstanbul İl Eş Başkanı Gonca Yangöz’ün verdiği bilgiye göre, Başak Demirtaş 30 Ocak tarihinde HDP’ye İstanbul’dan adaylık başvurusunda bulundu.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na adaylık başvurusu yaptı. DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptığını doğruladı.

Demirtaş aday olmaya hazır olduğunu söylemişti

Başak Demirtaş, daha önce DEM Parti’den İstanbul adaylığı açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, geçtiğimiz hafta eşiyle görüştü. Demirtaş eğer partisi de uygun görürse DEM Parti İBB Başkan Adayı olmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, Başak Demirtaş’ın İBB adaylığına dair açıklamalarına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sayın Başak Demirtaş’ın adaylık için başvurması, bizi sevindirici bir şey. Biz, bu havuza herkesin başvurmasını istiyoruz, ama tabii ki değerlendirmeyi komisyonlarımız ve MYK’mız yapacaktır” 

Başak Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı ile ilgili, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için henüz partimiz DEM Parti’den bize bir öneri gelmedi, ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz” şeklinde konuşmuştu.

”Başak Demirtaş siyasete dahil olmak isterse elbette DEM Parti’den dahil olacaktır”

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, geçtiğimiz günlerde Demirtaş’ın olası adaylığı ile ilgili şunları söylemişti:

“Başak Demirtaş bizim yoldaşımız. 14-28 Mayıs seçimlerinde sahalarda seçimler için çalıştı. Başak Demirtaş bir yerden siyasete dahil olmak isterse elbette bu DEM Parti’dir. Aksi şaşırtıcı olurdu bence. Başak Demirtaş’ın kendisi de net bir şekilde ifade ediyor zaten, ‘partimizden bana böyle bir öneri gelmedi diyor ama partimizden bana bir öneri gelirse ben hazırım’ diyor. Başak Demirtaş’ın orada şöyle bir vurgusu var; ‘Barış ve demokrasinin önünü açacağımıza inanırsak ve bunun için bir sorumluluk düşerse hazırım’ diyor. Sevgili Başak Demirtaş’ın aday olma ihtimaline ilişkin bir açıklama, şaşırtıcı bir açıklamaymış gibi tartışılıyor. Bir gün siyaset yapmak isterse, aday olmak isterse adres DEM Parti’dir.”

Daha fazla gündem içeriği için linke tıklayın.