in , ,

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın Uzaya Gidiş Tarihi Ertelendi!

Alper Gezeravcı 18 Ocak 2024’te uzaya çıkacaktı. Fırlatma 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece gerçekleşecekti. Ne yazık ki 01.11’de planlanan fırlatma gerçekleşmedi. Konuyla ilgili olarak NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen yetkililer, fırlatmanın ertelendiğini belirtti. İlk Türk astronot neden belirlenen tarihte uzaya gidemedi? Peki, Alper Gezeravcı ne zaman uzaya gidecek? İşte haberin detayları…

Türkiye’nin uzay keşiflerinde dönüm noktası olacak fırlatma, ABD saatiyle 17 Ocak 2024 Çarşamba tarihinde gerçekleşecekti. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu ise Türkiye saatiyle 18 Ocak 01.11‘de başlayacaktı. Buna göre Gezeravcı’nın da içinde buldunduğu ekip SpaceX‘in üssünden hareket edecekti. SpaceX Falcon 9 roketi Ax-3 mürettebatını SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan ISS’ye fırlatılacaktı. Hatta ISS’de yaklaşık 14 gün boyunca kalacak olan Gezeravcı, bu sürede 13 farklı bilimsel deney yapacaktı. Fakat yetkililer Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki toplantıda fırlatmanın ertelendiğini açıkladı. Kısaca alınan bilgilere göre uzay yolculuğu teknik nedenlerden dolayı bir gün daha ertelendi. Alper Gezeravcı’nın tamamlayacağı görevleri öğrenmek için tıklayın.

Alper Gezeravcı

Peki yolculuk ne zaman gerçekleşecek? Alper Gezeravcı ne zaman uzaya çıkıyor?

SpaceX, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) dün gerçekleştirilmesi planlanan Ax-3 misyonun ertelendiğini duyurdu. Paylaşımda SpaceX “Ax-3 misyonunun ISS’ye fırlatılması için şimdi 18 Ocak Perşembe gününü hedefliyoruz. Bu ilave süre ekiplere uçuş öncesi son kontrolleri tamamlama ve araç üzerindeki verileri analiz etme imkanı verecek.” ifadelerine yer verdi.

Yani Alper Gezeravcı’nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonu, ABD saatiyle 18 Ocak’a (bugün) ertelendi. Açıklamanın ardından uzay görevinin 19 Ocak Türkiye saati ile 00.49’da başlaması planlanıyor.

”Heyecanla beklemeye devam edeceğiz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır fırlatmanın ertelenmesiyle ilgili açıklamada yaptı:

‘’İlk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın da yer alacağı fırlatma ertelendi. Hedeflenen fırlatma zamanı: 19 Ocak 2024 00:49 (Türkiye saati ile). Bu sürede fırlatma öncesi teknik kontrollerin tamamlanması planlanıyor. Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın bu tarihi misyonu başarıyla gerçekleştirmesi için heyecanla beklemeye devam edeceğiz.’’

Daha fazla bu tarzda haber için web sitemize göz atın.